MELBOURNE GIG GUIDE

GROOOOOOOVE THERAPY

THURSDAY (16/6)

ARTIE STYLES QUARTET @ Bar303 (June 16)
JOEL TRIGG TRIO – ON THE DOORSTEP @ Uptown Jazz Cafe (June 16)
PAUL BENDER – ‘HOW TO FORGET’ LP LAUNCH @ The Night Cat (June 16)
NINA BUCHANAN, MARARA, AARTI JADU @ Colour (June 16)
BARNEY MCALL: BLOOD OR FUTURE QUINTET @ Jazzlab (June 16)
NADAV RAYMAN TRIO -A JAZZ ENB EXPERIEMENT @ Paris Cat (JUne 16)
FLOW MOTION WITH DJ SHIO + KINDRED HOUSE BAND @ Kindred Bandroom (June 16)
GALAH JAZZ CLUB THURSDAYS @ Galah Bar
MAGNETIC CITY @ Whitehart Bar
@ Bodriggy
OL SKOOL THURSDAYS @ Uptown Jazz Cafe
SOPHIE MCALISTER & JAMES TOM @ The Wilds

FRIDAY (17/6)

NGV FRIDAY NIGHTS W EMMA DONOVAN & ZJOSO @ NGV (June 17)
WALLACE @ The Workers Club (June 17)
GLASS BEAMS @ Howler (June 17) – SOLD OUT
BIG FARMA WINTER FEAST W ADRIANA & SOPHULI @ Collingwood Children’s Farm (June 17)
SPEED @ Sub Club (June 17)
MOUNT KUJO @ BAR 303 (Jun 17)
DR CONDIMENTS @ 1800 Lasagne
ISU TAKI & THE ESPY PRESNT: ELECTRONIC AFROTROPICALISMO @ The Espy (June 17)
MOOPIE, SELENA, KARMACOMA & HAWL.Z @ Colour (June 17)
NIKODIMOS & THE FREE SPEAKERS FT JORDAN DENNIS, KUZCO & MORE @ Kindred Bandroom (June 17)
OPS -XNYWOLD, CRYSTAL CARTIER @ Section 8 (June 17)
MISTY NIGHTS @ The Wilds

SATURDAY (18/6)

MORTAL CADENCE: MELBOURNE HIP-HOP SHOWCASE & FREESTYLE CYPHER FT R.E.M.D.Y, TUIMI THE BE, DILLY DAVE @ Bar 303 (June 18)
VACUUM LP LAUNCH @ Nighthawks (June 18)
LOFT DREAMS @ Ferdydurke (June 18)
MIKE GURRIERI @ BABY SNAKES
CASEY @ 1800 Lasagne
DJ INGRID & LOGAN GIBSON @ THE WILDS

SUNDAY (19/6)

MJC PRES:SHAM V MELBOURNE AMPLIFIDED STRINGS LP LAUNCH @ Jazzlab (June 19)
YOU HEARD W KUYU B2B KUKU, YANOGS, SURANA @ Runner Up (June 19)
ANIMALIA X VORTEX @ Miscellania (June 19)
COMMUNITY CUP @ Vctoria Park (Freaky Footy, AUSECUMA BEATS, IZY ++++ more)
LOIN GROIN / THE RESIGNATORS Launch @ Northcote Social Club (June 19)
QUARTER STREET “SUNDAYS IN JUNE @ SHOTKICKERS
DOMINGO LATINO @ The Night Cat
YA BALAD! @ Section 8
BILLIE JEAN & JAMES TOM @ The Wilds

MONDAY (20/6)

THE SEVEN UPS “MONDAYS IN JUNE @ SHOTKICKERS

TUESDAY (21/6)

YARRA BANKS 303 JAM  – EVERY 1ST AND 3RD TUES OF THE
CONDENSED MILK @ Section 8 (Amin Payne, Taijae ++)
NOW HERE THIS  @ THE TOFF (weekly open mic improv jam!!!!!)
MAKE IT UP CLUB @ Bar Open (Every Tues – Improvised experimentations)

WEDNESDAY (22/6)

YUNIOR TERRY: UNDERCURRENTS @ Jazzlab (June 22)
BOPSTRETCH @ Uptown Jazz Cafe
KEEP DIGGIN @ Section 8
THE ROOKIES @ Rooks Return

COMING UP

BARNEY MCALL: DARK & CURIOUS – MEDIATIONS OF MIKE NOCK @ Jazzlab (JUNE 23)
DORSAL FINS ‘STAR OF THE SHOW’ LAUNCH  w KARATE BOOGALOO @ The Night Cat (June 24)
HIATUS KAIYOTE and PANA  and  FREEDSat SOUTHSIDE LIVE @  St Kilda South Beach Reseve (June 24)
MARTY/JAMES GIG @ Jazzlab (June 24)
NGV FRIDAY NIGHTS W HORATIO LUNA & NAUVA @ NGV (June 24)
LUNA #7 W AFRODESIAC B2B PRIYA, CLADDY B2B MOTHAFUNK + MORE @ Sub Club (June 24)
RETURN TO THE SUNNYSIDE – ILF FUNDRAISER @ Colour (June 25)
BAY ZERO FT CAKES DA KILLA, DETROIT IN EFFECT & TYGAPAW @ MPavillion (June 25)
DUTTY & HOUSE OF SILKY PRES VOGUE NIGHTS @ Miscellania (June 25)
BUBBLE UKG @ Section 8 (June 25)
AKOSIA  and KIRA PURU at SOUTHSIDE LIVE @  St Kilda South Beach Reseve (June 25 4pm)
ZRETRO, IZY, GOOD LUCK OMEN @ Kindred Bandroom (June 25)
CONVOLUTION W KYLIE AULDIST, THAT GOLD ST SOUND @ Abbotsford Convent (June 25)
LEAPS AND BOUNDS MUSIC FESTIVAL: TECHNO TANGLE @ Rochester Hotel (June 25)
SLOW GRIND FEVER @ Bar Open (June 25)
TA’SIA W ASHA TRIPS & DOG WORLD @ Bar 30 3(June 25)
FIAN SLATER QUARTET @ Jazzlab (June 25)
HORRORSHOW Good Problems Tour @ The Night Cat (June 25)
MJC PRES: JAMES BOWERS TRIO FT MARTY HOLOUBEK @ Jazzlab (JUne 26)
HALO VOCAL ENSEMBLE & ELIZA HULL @ Corner Hotel (June 26)
DEEP WATER GREENHOUSE PRES PHIL STORUD ‘APPARITIONS’ LP LAUNCH @ 75 Reid St (June 26)
ESTARIA ELUXE X LEAPS & BOUNDS @ The Gasometer (June 26)
PENELOPE TRAPPES/COLD HANDS WARM HEART/AVIVA REED @ EASTMINT (JUNE 26)
TANGERINE – FIRST BREATH DAY PARTY/EP LAUNCH @ Miscellania (June 26-27)
Jazzlab Orchestra @ Jazzlab (June 28)

QUEEN P @ Wesley Young (June 30)
ROCK A BYE BABY: Ajak Kwai @ Collingwood Town Hall (June 30)
MAT JODRELL QUARTET @ Jazzlab (June 30)
OTHER WORLDS OTHER SOUNDS PRES: DANCE YOUR WAY @ Colour (July 1)
WILDLIFE & LOVE ABOVE RECORDS PRES: ALTON MILLER @ 24 Moons (July 1)
BRIGGS and EMMA DONOVAN & THE PUTBACKS  DALLAS WOODS at SOUTHSIDE LIVE @  St Kilda South Beach Reseve (July 1 from 6pm)
NGV FRIDAY NIGHTS W PROTO MORO & MILLU@ NGV (July 1)
HARDWARE THEROY – 100% LIVE W HEXTPAE, ROHAN REBEIRO AND MORE @ Sub Club (July 1)
MIELS BROWN ‘ THE GATEWAY’ BELATED LP LAUNCH @ The Curtin (July 1)
IN CLOUDS (Moor Music Events) @ New Guernica (July 1)
BUNKER PRES FREDDY K @ Sub Club (July 2)
KAIIT, MITCH TAMBO, BUMPY at SOUTHSIDE LIVE @  St Kilda South Beach Reseve (July 2 3pm)
CONSCIOUS STICKY REGGAE @ 204 Broadway, Reservoir (July 2)
U/D W MOOPIE, DJ SCORPION, SOPHIE MCALISTER + MORE @ The Gasometer Hotel (July 2-3)
DA 90’S CALLED @ Section 8 (July 2)
OUT THERE, IN HERE FT PUSCHA,EVES,DIIMPA @ Tempo Rubato (July 3)
GRAND WAZOO: KINGS OF SOUL @ Northcote Social Club (July 3)
WEST END RIDDIM EXCHANGE W GOODY’S HI FI @ Kindred Bandroom (July 7)
AMADOU SUSO & FRIENDS @ Birds Basement (July 8)
JAZZ PARTY @ The Evelyn Hotel (July 8)
NGV FRIDAY NIGHTS W ELLE SHIMADA W BILLOAS & KLOMP @ NGV (July 8)
10 YEARS OF WHOMP FT MAD ZACH, ASHEZ + MORE @ 24 Moons (July 8)
CHANTEUSE CHANTEUSE: AN EVENING WITH MICHAELA JAYDE & THANDO @ Jazzlab (July 9)
NGV FRIDAY NIGHTS W HOBSONS BAY COAT GUARD & ANDRAS @ NGV (July 15)
TRANCE CLASSICAL – PERFORMED BYA 24 PIECE ORCHESTRA @ Max Watts (July 16)
INVERNO – THE CURTAINS CLOSE – THE FINAL SHOWDOWN @ John Curtain (July 16)
CUMBIA MUFFIN @ The Night Cat (July 16)
RENEE GEYER @ Birds Basement (July 21)
NGV FRIDAY NIGHTS W MYLLO & LOURE @ NGV (July 22)
Rara Zulu @ The Arts House (July 23)
RITA SATCH @ Birds Basement (Jul 23)
TOM MISCH @ Palais THeatre (July 25)
TOM MISCH @ Palais THeatre (July 26)
TIERRA WHACK @ 170 Russell (July 27)
NGV FRIDAY NIGHTS WACOPIA & VINCENT SOLE @ NGV (July 29
JOE CHINDAMO TRIO @ Birds Basement (July 29)
THANDO @ Birds Basement (July 30)
OPS:X W JARREAU VANDAL @ Bourke St Courtyard (July 30)
LUNA #6 W ADI TOOHEY, SOPHIE MCALISTER, NICE GIRL @ Abbotsyard (Aug 31)
THE ROOKIES @ The Jazzlab (August 2)
RENEE GEYER @ Birds Basement (Aug 5)
NGV FRIDAY NIGHTS W POLLY AND THE POCKETS & LOUIS MCCOY @ NGV (Aug 5)
REBEL YELL, VACUUM,NERVE, MOHINI X PIXIESHIFT @ Miscellania (Aug 5)
JAMAICA 60TH Independence DAY CLASH @ 204 Broadway Reservoir (Aug 6)
NGV FRIDAY NIGHTS W THE SEVEN UPS & AFRODISIAC @ NGV (Aug 12)
NGV FRIDAY NIGHTS W SOLOMON SISAY & AFRODESIAC @ NGV (Aug 19)
NGV FRIDAY NIGHTS W SNOWY BAND & ANDRAS @ NGV (Aug 26)
NGV FRIDAY NIGHTS W VELVET BLOOM & KALYANI @ NGV (Sept 2)
COLOMBIA Y BRASIL – A CELEBRATION OF MUSIC & SOUND SYSTEM CULTURE @ Howler (Sept 3)
THANDO @ The Corner (SePt 4)
NGV FRIDAY NIGHTS W BIRDSNAKE & PJENNE @ NGV (Sept 9)
NGV FRIDAY NIGHTS W SURPRISE CHEF, COLLEGE OF KNOWLEDGE @ NGV (Sept 16)
NGV FRIDAY NIGHTS W HARVEY SUTHERLAND (DJ SET), POLITO, VINCENT SOLE@ NGV (Sept 23)
LEON BRIDGES @ Hamer Hall (Sept 29)
LEON BRIDGES @ Hamer Hall (Sept 30)
NGV FRIDAY NIGHTS W TRAFFIK ISLAND’S SHADOW BAND & SINA @ NGV (Sept 30)
NGV FRIDAY NIGHTS W SWEET WHIRL & DOLLAR BIN DARLINGS @ NGV (Oct 7)
EMMA DONAVAN AND THE PUTBBACKS @Sidney Myer Music Bowl (Oct 15)
PULL UP SELEXTOR FESTIVAL @ the Thorn (October 29-30)
BIG SATURDAY FT FAT FREDDY’S DROP @ Sidney Myer Music Bowl (Oct 29)
PULL UP SELECTOR FESITVAL @ The Thorn (Oct 29-30)